Černovírské rolování slámy


Pro Černovír, který je částí města Ústí nad Orlicí, je už každoročním a očekávaným svátkem návštěva přátel z Berlína-Neuköllnu.

Černovír – Rolování – přátelská setkání – to už k sobě v srpnových dnech neodmyslitelně patří. Čas sportovního soutěžení je nejen o zábavě, ale také o vzájemnosti.

Podstata opravdového přátelství a vzájemnosti v letošním roce vynikne právě ve dnech 20. a 21. srpna.  Oba pojmy získávají výraznou symbolickou hodnotu. Vždyť 21. srpna 1968 byla naše republika obsazena vojsky Varšavské smlouvy v čele se socialistickým přítelem -agresorem Sovětským svazem. Okupace byla „dočasná“ a poslední voják Sovětské armády opustil Československo 27. června 1991.

Získanou občanskou svobodu po roce 1989 si musíme hýčkat a nenechat nikým kazit. Je skvělé, že nám naše společné setkání nikdo nenařizuje. Uskutečňujeme ho proto, že chceme. Užijme si ho, jak nejlépe dovedeme podle svých představ a přání.

Vážení přátelé,

v minulém roce jste navštívili obec Čermnou, odkud pocházejí předci některých z Vás, prohlédli jste si zříceninu hradu Lanšperk a lanšperskou kapli. Přijeďte poznávat další blízká i vzdálenější místa a jejich zajímavosti.

Našim návštěvníkům nenabízíme v Černovíře výrazné kulturní památky, nejsme žádným kulturním centrem kraje ani bohatými vlastníky hmotných statků. Máme však dostatek dobré nálady a otevřená srdce.

 

Vítejte v Černovíru na rolování 2016!

Matouš Pořický